Znalosti, bez ktorých sa váš úspešný životopis nezaobíde
Samozrejmosťou pri efektívnom hľadaní práce je perfektne napísaný, silný a bezchybný životopis, ktorý by mal byť stručným a jasným vyjadrením vašich profesionálnych zručností a vedomostí. Postupujte podľa našich tipov a zistite, ako si vybrať tie správne znalosti a ako ich predviesť vo svojom životopise.

Aké druhy vedomostí vyzdvihnúť?
Pozorným prečítaním pracovnej ponuky pochopíte, ako do svojho CV čo najlepšie zaradiť vaše prednosti tak, aby ste vzbudili záujem. Ich optimálna prezentácia nabáda zamestnávateľa, aby sa vám venoval. Ukážte mu, že práve vy ste tým človekom, ktorého potrebuje.
Vzdelanie
Uveďte vo vašom životopise najvyššie dosiahnuté vzdelanie (názov školy, časové obdobie štúdia, odbor, dosiahnutá úroveň vzdelania, úspechy - ak stoja za to).
Pracovné skúsenosti
Ukážte svoje pracovné skúsenosti a uistite sa, že všetko, čo ste spomenuli, súvisí s prácou, o ktorú sa uchádzate. Uveďte svoje pracovné miesta, názov spoločností, ako dlho ste boli v organizácii, obsah práce a kľúčové zodpovednosti. Pokiaľ biznis zameranie vašich predchádzajúcich zamestnávateľov korešponduje s pôsobením spoločnosti, do ktorej sa hlásite, taktiež ho v životopise uveďte.
Certifikáty, školenia a kurzy
Bežnou súčasťou kvalitného životopisu sú školenia, ktoré vás môžu odlíšiť od ostatných. Ak ste absolvovali nejaké pracovné školenia súvisiace s pozíciou, pochváľte sa nimi. Uveďte názov školenia, názov poskytovateľa a rok, kedy ste konkrétne školenia absolvovali.
Schopnosti alebo znalosti súvisiace s prácou
Zdôraznite svoje mäkké a tvrdé zručnosti. Prispôsobte ich pracovnej ponuke a ak sa to hodí, stručne, ale jasne ich popíšte. Dáme vám pár príkladov, ktoré môžete zahrnúť do svojho životopisu.
Komunikačné schopnosti: Skúste maximálne jednou vetou opísať vaše komunikačné schopnosti. Napríklad: Výborné komunikačné schopnosti so zákazníkmi. Pravidelná prezentácia výsledkov vrcholovému manažmentu podniku. Argumentácia a obhajovanie záujmov spoločnosti pred firemnými partnermi.
Cudzie jazyky: V tejto sekcii napíšte, aké cudzie jazyky ovládate a pokročilosť ich znalosti. Zaužívanou kategorizáciu znalosti cudzieho jazyka je spoločný európsky referenčný rámec pre jazykové znalosti, t. j. úrovne A1 až C2.
Manažérske schopnosti, vedenie tímu: Uveďte dĺžku praxe, počet osôb, ktoré ste viedli, priblížte, čo bolo vašou zodpovednosťou. Napríklad: 10 ročná prax s vedením viac ako 20 zamestnancov s priamou zodpovednosťou za obrat.
Schopnosť pracovať v tíme: Predveďte sa, ako pracujete v tíme, ako ho viete viesť. Ak ste používali v práci prvky mentoringu alebo koučingu, na poradách používate brainstorming, tu je priestor ukázať svoju schopnosť stať sa súčasťou tímu a vydolovať z neho maximum.
Časový manažment: Spracovávali ste denné plány, dodržiavali ste svoj časový harmonogram? Skúste popísať ako viete riadiť čas sebe a ostatným.
Riešenie problému: Ak nemáte jasnú predstavu, ako by ste vyriešili určitý problém vo vašom novom zamestnaní, skúste o tom aspoň porozmýšľať. Môže sa to celkom hodiť na vašom pracovnom pohovore.
Flexibilita: Schopnosť prispôsobiť sa a byť odolný sa hodí, obzvlášť v týchto časoch.
Počítačové zručnosti: Nezabudnite spomenúť, aké softvéry a programy ovládate a pokročilosť, ktorú zvládnete.
Technické zručnosti: Obsluha technických zariadení, ich programovanie, servis… Nezabudnite upozorniť svojho potenciálneho zamestnávateľa, že viete pracovať s technickými zariadeniami a softvérmi, ktoré používa.
Náš tip!
Pred odoslaním životopisu prehodnoťte, či ste ostali pokorní a struční. Naša rada znie: konkretizujte svoju osobnosť maximálne 5 znalosťami a to tak, aby priliehali na pracovnú ponuku, o ktorú máte záujem.
Aj dobre mienená, poctivo spracovaná sebaprezentácia v životopise, nemusí končiť úspechom. Nechajte si poradiť od profesionálov!